Starostlivosť o ľanové výrobky

 

Ľanové výrobky sa perú jednoducho a rýchlo schnú. Dobre sa nosia, sú pevné a chránia proti UV žiareniu. V závisloti od štruktúry použitých materiálov, hlavne nití, výrobok sa po praní zmenší od 4% do 7%. Veľa výrobkov je vyrobených z praných tkanín, také výrobky sa po praní už nezmenšia.

PRANIE A ODSTRAŇOVANI ŠKVŔN

Prvý raz odporúčame prať ľanové výrobky vo vlažnej vode 30°C, oddelené od iného prádla s používaním pracieho prášku, ktorého konzistencia neobsahuje bieliace prvky.
Opakovane môžte prať spolu s prádlom podobnej farby.
Prať odporúčame mydlom alebo ľahkými pracími práškami vo veľkom množstve vody, pretože ľanové výrobky majú veľmi dobru savosť.
Perte aj ručne, aj v práčke, ale nezabudnite nastaviť vhodný program na pranie ľanu.
Biele tkaniny je možné prať do 95°C teplote,  farebne do 60°C teplej vode. Teplotu vyberte podla inštrukcie na informačnom lístku na produkte.
Škvrny z ľanových výrobkov sa dajú jednoducho odstrániť, ale treba to spraviť ihneď, pokiaľ škvrna nestihla zaschnúť. Škvrny a iné nečistoty odstránite aj pri praní vo vlažnej vode pomocou mydla alebo pracieho prášku.

 

AKO ODSTRÁNIŤ ŠKVRNY?

ČOKOLÁDA:
Premyť ľanový výrobok s mydlom alebo pracím práškom v teplej vode. Potom vyprať.

DŽÚS:
Premyť produkt pod studenou vodou. Potom vyprať.

KOZMETIKA:
Na nečistom mieste potrieť mydlom, alebo naliať tekutý prací prášok a dať oprať.

KRV:
Močiť produkt v chladnej vode. Potom vyprať.

SVIEČKOVÝ VOSK:
Očistiť vosk z výrobku, potom zakryť papierovou vreckovkou a horúcou žehličkou žehliť, pokiať škvrna nezmizne.

TRÁVA:
Prať s pacím práškom na bielenie (len pre biele vyrobky).

MASNOTY:
Na škvrnu naliať tekutý odstranovač škvŕn. Potom vyprať.

BLATO:
Prepláchnuť v teplaj vode s odstraňovačom na škvrny. Potom oprať.

 

BIELENIE
Biele ľanové výrobky je možné bieliť rôznymi prostriedkami na bielenie, v ktorych nie je chlór. Bielacie prostriedky nedoporučujeme na farebne výrobky.

 

SUŠENIE
Ak chcete predísť krčeniu, nežmýkajte prádlo pred sušením.
Nedoporučujeme sušiť ľanové výrobky na priamom slnku.
Mechanické sušenie je nebezpečné z pohľadu charakteristiky lanu. Ľan sa suší rýchlo a v mechanickej sušičke môžete ľan presušiť až moc. Musíte byť opatrný a vyberajte najnižšie teploty na sušičkách.

 

ŽEHLENIE
Odporúčame ľanové výrobky žehliť vo vlhkom stave s horúcou žehličkou a s parou. Žehliť výrobky treba zo „zlej“ strany, tak ochránite povrch ľanu od lesku. Ak je výrobok úplne suchý odporúčame pred žehlením, výrobok zvlhčiť vodou. Ľan sa rýchlo krčí, ale ľahko sa žehlí. To že sa ľan krčí znamená, že je veľmi kvalitný - to je pravý ľan.
Najvyššia teplota na žehlenie – 200°C.

 

UCHOVANIE ĽANOVÝCH VÝROBKOV
Ľanové výrobky odporúčame uchovať v suchom dobre vetranom mieste. Neodporúčame uchovávať ľanove výrobky v igelitových vreckách alebo v kartónových krabiciach. Vyberte si špeciálne vrecia pre ľanové odevy.

 

! V tomto odseku sú napísané všeobecné rady o výrobku. Je potrebné vždy si pozorne prečítať inštrukciu, ktorá je napísaná na výrobku a sledovať symbol!

 

cross-circle